Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Což takhle řídit stát jako neziskovku

20. 11. 2017 12:30:00
Mezi řízením státu a firmy jsou propastné rozdíly. Přesto se pro ni rozhodlo 18,9 % oprávněných voličů. Proto mne napadlo, jak by to vypadalo, kdyby někdo chtěl řídit stát jako nestátní neziskovou organizaci.

Cíle majitele firmy versus (vs.) cíle neziskové organizace:

Vize a cíle firmy jsou zaměřeny na vlastní produkt a jeho prodej. V dnešní době navíc už neplatí, že firmy vyrábí to, co zákazník požaduje. Zcela obráceně firmy vyvíjí nové a nové výrobky a úkolem reklamy je přesvědčit zákazníka, že tento produkt nutně potřebuje.

Cíle a poslání NNO, uvedené ve stanovách nebo statutu, jsou cíle, kterými každá neziskovka naplňuje společensky prospěšný účel. Některé usilují o rozvoj mladé generace (Junák, Skaut), jiné naplňují potřebu společnosti zdravých, pohybově zdatných občanů (sportovní NNO), v oblasti rozvoje kultury (ochotnická divadla, folklorní kroužky, péče o památky), v péči o handicapované a seniory (sociální služby), v celoživotním vzdělávání, péči o krajinu a v mnoha dalších aktivitách, naplňujících cíle společnosti.

Který z těch cílů by měl naplňovat vedoucí činitel státu?

Manažer ve firmě vs. manažer v neziskovce:

Ve firmě je pracovní náplní manažera koordinovat a řídit všechny činnosti tak, aby vedly k zisku. Jakékoli rozhodnutí se podřizuje efektivitě výroby, tedy nízké náklady a vysoký výkon. Spokojenost zaměstnanců je důležitá pouze jako motivační prvek ze zvýšení kvality a kvantity odvedené práce. Mzda, kterou si nárokují VIP manažeři, se odvíjí od finančního zdraví firmy a výše jejího obratu, nicméně může být až dvacetinásobkem mzdy zaměstnanců v dělnických profesích.

V neziskovce členové orgánů pracují většinou zdarma, nebo za mzdu, která se odvíjí od schopnosti organizace sehnat finance. Všechna jejich práce směřuje k zajištění činností, prospěšných společnosti a svým klientům.

Který manažer by byl úspěšnější a finančně efektivnější v řízení státu při naplňování potřeb svých obyvatel?

Ekonomický náměstek vs. fundraiser:

Ekonomický náměstek zaměřuje své úsilí na efektivní využití zdrojů, které firma má, a na tvorbu zisku, který se rozděluje mezi majitele a případné akcionáře. Ekonomický náměstek musí umět sestavit rozpočet tak, aby výdaje pokryly výrobu, mzdy, propagaci, expedici, prodej a zisk.

Fundraiser je člověk, který shání pro NNO finance na její činnost, ať už z dotací, darů, členských příspěvků nebo vlastní drobné činnosti. Jeho úkolem je tyto peníze zajistit, aby NNO mohla i v dalším hospodářském roce vyvíjet svou činnost. Tvorba zisku není účelem neziskovky a pokud nějaký vytvoří, musí jej v dalším roce použít výhradně na činnost a rozvoj organizace.

Kdo z nich by lépe nakládal se státním rozpočtem?

Zaměstnavatel vs. řídící pracovník v NNO:

Majitel firmy má své zaměstnance jako lidské zdroje svého zisku. Odměňuje je za výkon, trestá za chyby a motivuje tak, aby jejich práce byla prospěšná firmě a majiteli. Pokud není se zaměstnancem spokojen, propouští.

V neziskovce jsou zaměstnanci a dobrovolníci řízeni jako spolupracující na společném cíli, motivace je směřovaná k radosti z práce. Ve většině organizací se jedná o přátelský kolektiv, který společně řeší plány, problémy i radosti neziskové organizace.

Kdo z nich by byl lepším "zaměstnavatelem" nás, 10,5 milionů občanů "firmy" zvané Česká republika?

Autor: Milada Šnajdrová | pondělí 20.11.2017 12:30 | karma článku: 9.31 | přečteno: 872x

Další články blogera

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Neziskovky nic nezmůžou

Mýtus: Neziskovky jsou na okraji společnosti. Neziskové organizace nikoho nezajímají. Lidé z neziskovek se mají starat o potřebné a mlčet. Jít k volbám nemá cenu.

16.10.2017 v 12:30 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 652 |

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Peníze z našich daní

Mýtus: "Nechci, aby stát z mých daní platil neziskovky." "Za moje peníze se mají lehkoživky z neziskovek dobře." "Za moje peníze jsou placení zaměstnanci, a to mi vadí."

9.10.2017 v 12:30 | Karma článku: 14.78 | Přečteno: 1381 |

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Politické neziskovky

Mýtus: Nikým nevolené politické neziskovky prosazují své vlastní zájmy, aktivisté přikazují politikům a nám všem, co je jediné správné.

25.9.2017 v 12:30 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 1211 |

Další články z rubriky Občanské aktivity

Petr Havránek

Chytrá horákyně překonána!

Tato pověstná dáma proslula svojí schopností nebýt ani tím ani oním a prokličkovat tak všemi nástrahami ke svému cíli. Kam se však hrabe na senátora Velebu!

19.1.2018 v 18:04 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 742 | Diskuse

Mojmír Vlašín

Deset důvodů proč volit Miloše

Když jsem se ptal kamaráda Angličana, který bydlí léta v Česku, proč u nás nemáme nějaký seriál jakým je v Británii „Ano, pane ministře“, trochu se zamyslil a pravil: Protože Zeman je taková parodie, že už ho nelze parodovat.

19.1.2018 v 11:50 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Karel Trčálek

Humanistické ideály islámu učí lidi spravedlnosti a milosrdenství

Aspoň se nám to snaží mermomocí vsugerovat multikulti prezident vítač, o kterém se ale v Parlamentních listech, ani na Aeronetu nic nedočteme. Proč asi? Protože ho financuje Soros

18.1.2018 v 11:25 | Karma článku: 12.52 | Přečteno: 744 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Do koalice bychom šli, ale bez Babiše, naznačil Chovanec.

Je jen otázkou,zda pan Chovanec reprezentuje ČSSD. Stavět politiku na odporu k jednomu muži je hloupost. Je vůbec podivné,kolika lidem šlápl pan Babiš na kuří oko. A to napříč politickým spektrem.

17.1.2018 v 21:05 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 448 | Diskuse

Martin Kavka

Ve jménu demokracie jsou schopni nastolit totalitu

Kdo? Hlídači politické korektnosti, hlídači lidských práv nepráv, hlídači sexuální pestrosti a barevného světa různorodosti. Dobromilové a Dobromily celého světa.

17.1.2018 v 14:18 | Karma článku: 42.54 | Přečteno: 1849 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2460

Jsem nezávislý expert na neziskový sektor v České republice, pracuji jako poradkyně pro nestátní neziskové organizace ve všech provozních záležitostech. Jsem také lektorka vzdělávání dospělých a ráda přednáším měkké dovednosti zážitkovou formou. „Všechno má dobrý konec; a pokud to není dobré, ještě to není konec.“

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.