Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mýty o neziskovkách - Potřeba neziskovek v demokratické společnosti

12. 09. 2017 12:30:00
Mýtus: Neziskovky jsou zbytečné, všechny aktivity a služby pro občany by se měly dělat komerčně nebo by je měl řídit stát.

Doba, kdy všechny volnočasové aktivity i péči o potřebné řídil stát, už tady byla. Mezi roky 1950 a 1990 v ČSSR existovala Národní fronta, která spojovala vše od povolených politických stran až po zahrádkáře a Pionýr. Centrálně stát, tedy vlastně KSČ, rozhodoval o všem, co občan dělal ve svém volnu, stát sám řídil péči o postižené, plně financoval a dozoroval sport, kulturu, zájmové vzdělávání. Myslím si a doufám, že po tomto modelu se asi stýská jen málokomu.

Po roce 1990 už tuto ambici stát nemá, ale povinností demokratického státu je postarat se o své handicapované občany a o všechny, kteří z jakéhokoli důvodu potřebují pomoc. Stát musí také zabezpečit všem občanům bez rozdílu dostupný sport, kulturu, rekreační vyžití i celoživotní vzdělávání. Protože už stát ale nechce tento servis zajišťovat pouze svými přímo řízenými organizacemi, a vzhledem k tomu, že podnikatelský sektor nemá o mnoho těchto aktivit zájem, protože nejsou lukrativní, přenesl stát realizaci těchto akcí na neziskové organizace. A to buď nestátní neziskové (spolky, ústavy, o.p.s., nadace, nadační fondy, zájmová sdružení právnických osob a církevní právnické osoby) nebo státní neziskové, tj. příspěvkové organizace, zřizované státem, kraji nebo obcemi.

Stát už jenom koordinuje kvalitu a šíři těchto služeb, a to buď zákonem (např. registrované sociální služby, zdravotnictví, školství) nebo i prostřednictvím dotací, kdy poskytuje finance ze tří úrovní veřejných rozpočtů (státní, krajský, obecní) těm organizacím, které zajišťují společensky potřebnou činnost a služby.

Pokud by všechny tyto služby byly organizované pouze komerčně, byly by dostupné jen pro malou skupinu bohatých rodin. Podnikatel totiž zcela logicky vyvíjí činnost za účelem tvorby zisku, tedy náklady na každou činnost má spočítané tak, aby příjmy přesahovaly výdaje. Navíc pro podnikatelský subjekt nemohou pracovat dobrovolníci, protože podle zákona o zaměstnanosti se zaměstnanec nemůže vzdát odměny za svou práci. Tedy do nákladů se musí připočíst i mzdy všech zaměstnanců, a to ve výši tzv. zaručené mzdy. Do třetice každý podnikatelský subjekt oprávněně odměňuje svůj management, tady osoby, které se nepodílí přímo na realizaci služeb, ale jejich prací je jen řízení firmy, jako je ředitel firmy, účetní, personalista... Pak jsou výdaje na službu podstatně vyšší než u neziskového subjektu. No a bez dotace by poplatky za účast na akcích byly tak vysoké, že by si je mohly dovolit jen dobře zajištěné rodiny.

Společenská potřeba státu však je zapojit všechny děti, mládež a dospělé do aktivního společenského života. Proto je nezbytné, aby se akcí mohli účastnit i chudí, podle principu: kdo si hraje a cvičí, nezlobí. Navíc nejde jen o cvičení, malování, turistiku. Každou touto aktivitou se účastník zapojuje více do společnosti, děti se učí týmové spolupráci, dospělí si rozvíjí své mezilidské kompetence, a budete se divit, třeba rukodělný kurz pro seniory není jen zábava, ale je to zásadní způsob, jak u seniora udržet jemnou motoriku, kterou nezbytně potřebuje pro svou sebeobsluhu. A takové aktivní občany stát potřebuje, a to i z řad méně bohatých, nezaměstnaných i zcela nemajetných.

V neposlední řadě jsou neziskové organizace institucemi občanského sektoru. Pokud by se zrušily neziskovky, občané by ztratili formální prostor pro vzájemnou pomoc, nezávazné sdružování a třeba i seberealizaci. Pak už by nám v životě opravdu zbyla jen ta práce pro jednu společnou firmu...

Autor: Milada Šnajdrová | úterý 12.9.2017 12:30 | karma článku: 10.37 | přečteno: 899x

Další články blogera

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Neziskovky nic nezmůžou

Mýtus: Neziskovky jsou na okraji společnosti. Neziskové organizace nikoho nezajímají. Lidé z neziskovek se mají starat o potřebné a mlčet. Jít k volbám nemá cenu.

16.10.2017 v 12:30 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 627 |

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Peníze z našich daní

Mýtus: "Nechci, aby stát z mých daní platil neziskovky." "Za moje peníze se mají lehkoživky z neziskovek dobře." "Za moje peníze jsou placení zaměstnanci, a to mi vadí."

9.10.2017 v 12:30 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 1334 |

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Politické neziskovky

Mýtus: Nikým nevolené politické neziskovky prosazují své vlastní zájmy, aktivisté přikazují politikům a nám všem, co je jediné správné.

25.9.2017 v 12:30 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 1172 |

Další články z rubriky Občanské aktivity

Martin Kavka

A kdy se Halík a Putna omluví kardinálovi Dukovi?

Tak jsme měli zase malou aféru, kdy „strážci“ demokracie v čele s Halíkem a Putnou zahřímali na její obranu sesláním hromů a blesků na adresu Arcibiskupa pražského, Primase českého a kardinála Dominika Duku.

18.11.2017 v 16:29 | Karma článku: 40.08 | Přečteno: 1559 | Diskuse

Mirka Švarcová

O podlaháři, topenáři a kuchyňáři aneb kluci v akci

Jsou to partneři tří ženských, které byly pozvané svou kamarádkou na kolaudaci domu. Napekly jsme, nakoupily víno a vyrazily se svými idoly do našeho letitého snu, krásného, pohádkového domu se zahradou..

17.11.2017 v 17:16 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 516 | Diskuse

Zuzana Růžičková

Listopad 89 očima studentského insidera

Listopad 1989 - to jsou pro mě živé vzpomínky. Byla jsem přímo v revolučním epicentru. Studovala jsem přírodovědu na Albertově v samé centrále toho všeho.

17.11.2017 v 9:43 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 389 |

Bedřich Dvořák

Tak jsem se hezky projel.....

Den před státním svátkem jsem jel z Prahy směrem na Kostelec nad Černými lesy. To by nebylo nic zvláštního, jen jsem tuto trasu nejel dostatečně dlouho. Nechtěl jsem přejíždět u Říčan na českobrodskou silnici a tak jsem dál.

16.11.2017 v 21:40 | Karma článku: 11.42 | Přečteno: 362 | Diskuse

Martin Houška

Býčkovice potřebují změnu, připravme se na ní!

Obec Býčkovice má jeden veliký problém, Tím problémem je bohužel její samotné vedení. Nečekejme na konec volebního období a zamysleme se již nyní co dál...

15.11.2017 v 21:12 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 305 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 12.09 Průměrná čtenost 2569

Jsem nezávislý expert na neziskový sektor v České republice, pracuji jako poradkyně pro nestátní neziskové organizace ve všech provozních záležitostech. Jsem také lektorka vzdělávání dospělých a ráda přednáším měkké dovednosti zážitkovou formou. „Všechno má dobrý konec; a pokud to není dobré, ještě to není konec.“Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.