Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mýty o neziskovkách - Potřeba neziskovek v demokratické společnosti

12. 09. 2017 12:30:00
Mýtus: Neziskovky jsou zbytečné, všechny aktivity a služby pro občany by se měly dělat komerčně nebo by je měl řídit stát.

Doba, kdy všechny volnočasové aktivity i péči o potřebné řídil stát, už tady byla. Mezi roky 1950 a 1990 v ČSSR existovala Národní fronta, která spojovala vše od povolených politických stran až po zahrádkáře a Pionýr. Centrálně stát, tedy vlastně KSČ, rozhodoval o všem, co občan dělal ve svém volnu, stát sám řídil péči o postižené, plně financoval a dozoroval sport, kulturu, zájmové vzdělávání. Myslím si a doufám, že po tomto modelu se asi stýská jen málokomu.

Po roce 1990 už tuto ambici stát nemá, ale povinností demokratického státu je postarat se o své handicapované občany a o všechny, kteří z jakéhokoli důvodu potřebují pomoc. Stát musí také zabezpečit všem občanům bez rozdílu dostupný sport, kulturu, rekreační vyžití i celoživotní vzdělávání. Protože už stát ale nechce tento servis zajišťovat pouze svými přímo řízenými organizacemi, a vzhledem k tomu, že podnikatelský sektor nemá o mnoho těchto aktivit zájem, protože nejsou lukrativní, přenesl stát realizaci těchto akcí na neziskové organizace. A to buď nestátní neziskové (spolky, ústavy, o.p.s., nadace, nadační fondy, zájmová sdružení právnických osob a církevní právnické osoby) nebo státní neziskové, tj. příspěvkové organizace, zřizované státem, kraji nebo obcemi.

Stát už jenom koordinuje kvalitu a šíři těchto služeb, a to buď zákonem (např. registrované sociální služby, zdravotnictví, školství) nebo i prostřednictvím dotací, kdy poskytuje finance ze tří úrovní veřejných rozpočtů (státní, krajský, obecní) těm organizacím, které zajišťují společensky potřebnou činnost a služby.

Pokud by všechny tyto služby byly organizované pouze komerčně, byly by dostupné jen pro malou skupinu bohatých rodin. Podnikatel totiž zcela logicky vyvíjí činnost za účelem tvorby zisku, tedy náklady na každou činnost má spočítané tak, aby příjmy přesahovaly výdaje. Navíc pro podnikatelský subjekt nemohou pracovat dobrovolníci, protože podle zákona o zaměstnanosti se zaměstnanec nemůže vzdát odměny za svou práci. Tedy do nákladů se musí připočíst i mzdy všech zaměstnanců, a to ve výši tzv. zaručené mzdy. Do třetice každý podnikatelský subjekt oprávněně odměňuje svůj management, tady osoby, které se nepodílí přímo na realizaci služeb, ale jejich prací je jen řízení firmy, jako je ředitel firmy, účetní, personalista... Pak jsou výdaje na službu podstatně vyšší než u neziskového subjektu. No a bez dotace by poplatky za účast na akcích byly tak vysoké, že by si je mohly dovolit jen dobře zajištěné rodiny.

Společenská potřeba státu však je zapojit všechny děti, mládež a dospělé do aktivního společenského života. Proto je nezbytné, aby se akcí mohli účastnit i chudí, podle principu: kdo si hraje a cvičí, nezlobí. Navíc nejde jen o cvičení, malování, turistiku. Každou touto aktivitou se účastník zapojuje více do společnosti, děti se učí týmové spolupráci, dospělí si rozvíjí své mezilidské kompetence, a budete se divit, třeba rukodělný kurz pro seniory není jen zábava, ale je to zásadní způsob, jak u seniora udržet jemnou motoriku, kterou nezbytně potřebuje pro svou sebeobsluhu. A takové aktivní občany stát potřebuje, a to i z řad méně bohatých, nezaměstnaných i zcela nemajetných.

V neposlední řadě jsou neziskové organizace institucemi občanského sektoru. Pokud by se zrušily neziskovky, občané by ztratili formální prostor pro vzájemnou pomoc, nezávazné sdružování a třeba i seberealizaci. Pak už by nám v životě opravdu zbyla jen ta práce pro jednu společnou firmu...

Autor: Milada Šnajdrová | úterý 12.9.2017 12:30 | karma článku: 10.31 | přečteno: 799x

Další články blogera

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Kontrola financování NNO

Mýtus: Využití dotace nikdo nekontroluje. Nedá se zjistit, kam neziskovky dávají peníze. S dary si neziskovka může dělat, co chce.

4.9.2017 v 12:30 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 565 | Diskuse

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Dotace na mzdy

Mýtus: "Nejhorší na dotacích je, když ty peníze pro neziskovku skončí někde u manažerů, kteří si je rozdělí na platech." "Dotace ano, ale ne na mzdy."

28.8.2017 v 12:40 | Karma článku: 21.61 | Přečteno: 5816 | Diskuse

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Dotace z veřejných rozpočtů

Mýtus: "Není třeba platit neziskovky z veřejných rozpočtů. Každý člověk si sám lépe rozhodne, kterou organizaci podporovat, a tak se poznají ty přínosné od zbytečných."

22.8.2017 v 12:30 | Karma článku: 16.59 | Přečteno: 1475 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Libor Fleischhans

Měření emisí nezkvalitní, rozhodli o tom mocní

Servisní pokyny ŠKODA Auto ohrožují bezpečnost státu. Policejní vozy neprošly emisní kontrolou, neměly totiž načtené emisní testy v Readiness Code, které koncern u "měření emisí" vyžaduje. Včera výrobce pokyny změnil, auta projdou

19.9.2017 v 8:53 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 336 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Boje mezi taxikáři a řidiči Uberu, na místo jede i policie

Již je to tady.Nové možnosti v IT technice dokáží fungovat lépe a laciněji než staré způsoby.Jde o určité sdílení dopravních prostředků i když nelze vyloučit určitou konkurenci v dopravních službách.

18.9.2017 v 15:14 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 567 | Diskuse

Roman Máca

Na Česko chce poslat ruské tanky, současně od Čechů prosí peníze

Petr Michalů je skutečně zvláštní postavou internetového dění. Před více než rokem odcestoval do Ruska, aby tam požádal o politický azyl. Prý ho z ČR vyhnali. Odtud nazývá Čechy otroky, ale zároveň je prosí o peníze.

18.9.2017 v 14:45 | Karma článku: 39.97 | Přečteno: 6612 | Diskuse

Pavel Dudr

Dánsko pátá nejpokojnější země světa a ČR šestá?

Za poslední dva roky vzrostl počet znásilnění v Dánsku o 196% (1) a dánská vláda ohledně eskalace zločinu migrantů říká, že je to „nejhorší situace od druhé světové války" (2)

17.9.2017 v 21:48 | Karma článku: 31.28 | Přečteno: 902 | Diskuse

Adam Mikulášek

Pozor na multikulturní rasisty!

Kteří označují bílou rasu jako celek za „utlačovatelskou“, aniž by rozlišovali mezi třeba námi a koloniálními zeměmi typu Velké Británie či Francie.

17.9.2017 v 12:25 | Karma článku: 42.66 | Přečteno: 2449 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 19.41 Průměrná čtenost 3033

Jsem nezávislý expert na neziskový sektor v České republice, pracuji jako poradkyně pro nestátní neziskové organizace ve všech provozních záležitostech. Jsem také lektorka vzdělávání dospělých a ráda přednáším měkké dovednosti zážitkovou formou. „Všechno má dobrý konec; a pokud to není dobré, ještě to není konec.“Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.