Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Které neziskovky jsou ty neužitečné a je těch 11 miliard moc?

25. 07. 2017 12:30:00
Diskuze k mému poslednímu blogu, a aktuální pohoršování se prezidenta Zemana nad položkou ve státním rozpočtu, mne přivedly k úvaze o tom, která neziskovka je tedy užitečná a která není.

Názory na způsoby financování neziskovek jsou různé jako se různí jejich nositelé. Jiný pohled má dárce nebo poskytovatel dotace, jiný pohled bude mít kontrolní orgán. Zcela jiný pohled na práci neziskovky bude mít její klient, odběratel služeb nebo člen. A odlišný pohled má pravděpodobně nezainteresovaný občan.

V diskuzi pod mým posledním blogem se několikrát objevilo, že by nestátní neziskové organizace neměly dostávat dotace z veřejných zdrojů, ale měly být financovány pouze z příjmu ze své činnosti a z peněz dárců, ať už přímo formou daru nebo zavedením tzv. daňových asignací.

Asignace jsou více či méně úspěšné v několika státech, včetně Slovenska, a jejich principem je rozhodnutí daňového poplatníka odvést daň z příjmu státu, pouze 1 - 2 % z této daně poslat přímo jedné nebo více neziskovým organizacím. Milý čtenáři, prosím zkuste si teď spočítat, kolik je 1 % z Vaší daně... O toto jedno Vaše procento by pak usilovaly neziskovky z blízkého i vzdáleného okolí.

Oněch 11 miliard na financování nestátních neziskových organizací není moc. Je to standardní částka navýšená (doufejme) o výdaje na mzdy v sociálních službách, kultuře a školství, jejichž navýšení schválila letos vláda.

Zamýšlím se tedy nad tím, která z neziskových organizací se lidem jeví jako užitečná a která neužitečná. Která činnost by měla naději získat peníze z darů a případných asignací, pokud by tedy stát zrušil ty dotace:

Kulturní spolky - ochotnická divadla, folklorní kroužky, péče o památky.

Volnočasové aktivity - zaslouží si finanční podporu, aby je mohli navštěvovat i ti, kteří nemají peněz nazbyt?

Organizace pro děti a mládež - zdarma s dotací nebo ať si je platí každé dítě samo?

Zahrádkáři, myslivci, rybáři, ochránci přírody a zvířat - prostě všichni, kteří se starají zdarma a ve svém volnu o naši přírodu, abychom do ní mohli chodit volně a bezplatně.

Sportovní organizace - myslím tím zejména fotbalové kluby na malých obcích, kroužky tzv. malých sportů, ale i již zmíněný Sokol, Orel.

Dobrovolní hasiči a záchranáři.

Sociální služby pobytové i terénní, registrované i doprovodné.

Vzdělávání a poradenství - nestátní neziskové školy, celoživotní vzdělávání dospělých, poradenství právní, spotřebitelské, dluhové... Užitečné snad ano, ale podporovat je dotacemi nebo ať si všechno platí každý sám?

Nadace a nadační fondy - ty sbírají nebo vydělávají peníze, které pak dále rozdělují dalším organizacím nebo potřebným jedincům.

Humanitární organizace působící u nás i v zahraničí.

Organizace věnující se menšinám a etnikům.

Mmch. víte, že mezi nestátní neziskové organizace se řadí i odborové a profesní organizace, politické strany a hnutí?

Přesto, že jsem v tomhle zjednodušujícím výčtu možná na některé oblasti činností zapomněla a jednotlivé činnosti tady nechci více konkretizovat, zajímá mne, kdo by z tohoto výčtu dostal od běžného občana pomyslnou cenu za užitečnost, a kdo by tedy byl bez potenciálně dotací z veřejných rozpočtů, tedy od státu, krajů nebo obcí, a odsouzen k zániku.

Autor: Milada Šnajdrová | úterý 25.7.2017 12:30 | karma článku: 16.41 | přečteno: 1855x

Další články blogera

Milada Šnajdrová

Kde se bere ta nenávist vůči neziskovkám

"Neziskovky jsou zlo". "Nedat jim ani korunu ze státního." "Všechny zrušit." Jednoduchá hesla, nepodložená argumenty, rezonují určitou částí společnosti.

15.8.2017 v 12:30 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 1809 | Diskuse

Milada Šnajdrová

Kolik je těch vítačských a začleňovacích neziskovek

Nedávno jsem na jedné diskuzi četla příspěvek, jehož autor popisuje neziskové organizace věnující se Romům mimo jiné takto: "...ruka se až příčí to napsat: ale je to 220 000 neziskovek pro celou ČR!"

7.8.2017 v 12:30 | Karma článku: 18.56 | Přečteno: 2514 | Diskuse

Milada Šnajdrová

Kolik ty neziskovky dostávají dotací od státu

Chci vám popsat výdaje státu na neziskovky, a pokusím se obhájit těch 11 miliard pro příští rok. Nakonec mám pro vás perličku - výdaje na neziskovky věnující se menšinám.

31.7.2017 v 12:30 | Karma článku: 27.76 | Přečteno: 6712 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Vašek Peričevič

Petr Kramný vinen či nevinen IV.

Další díl z volného pokračování trestní věci Petra Kramného. Dnes se budu zabývat tzv. rozšířenou sebevraždou", kterou chtěl Petr Kramný spáchat s poukazem na to, jak lze k takovému závěru dospět, a jak jej lze prokázat.

16.8.2017 v 14:58 | Karma článku: 20.89 | Přečteno: 707 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Na účet pro kostel v Gutech už přišly statisíce- zpráva dne

Zcela jistě potřebuje společnost jisté duchovní stánky.Máme ale vůbec odvahu stavět duchovní stánky pro 21.století ? V dnešní histerii proti muslimům, židům a křesťanům,kteří nejsou ti "správní" o tom velmi pochybuji.

16.8.2017 v 12:16 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 607 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Čím nám vlastně hrozí Korea ?

Severní Korea je samozřejmě exotický režim. Uctívání svých vůdců nemá ve světě obdoby. Porovnat to lze možná se Saúdskou Arábií nebo s nějakými vůdci v Africe. Tady to těžko chápeme a zvláště když nás propaganda zahlcuje zprávami.

15.8.2017 v 21:05 | Karma článku: 24.18 | Přečteno: 1172 | Diskuse

Milada Šnajdrová

Kde se bere ta nenávist vůči neziskovkám

"Neziskovky jsou zlo". "Nedat jim ani korunu ze státního." "Všechny zrušit." Jednoduchá hesla, nepodložená argumenty, rezonují určitou částí společnosti.

15.8.2017 v 12:30 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 1809 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Má privátní zdravotnictví obecně nějaký vyšší smysl ?

Určité skupiny investorů tvrdí pořád nesmyslné a nepodložené poučky o tom, že stát je ten nejhorší investor i provozovatel.Stát jsou přeci jen lidé.To platí jen z toho pohledu,že se krade ze státního jednodušeji než z privátního.

14.8.2017 v 13:26 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 334 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 22.42 Průměrná čtenost 3475

Jsem nezávislý expert na neziskový sektor v České republice, pracuji jako poradkyně pro nestátní neziskové organizace ve všech provozních záležitostech. Jsem také lektorka vzdělávání dospělých a ráda přednáším měkké dovednosti zážitkovou formou. „Všechno má dobrý konec; a pokud to není dobré, ještě to není konec.“Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.